Elbrus

W związku z najwyższym szczytem Europy narosło wiele nieporozumień. Przez lata Mt. Blanc (4810 m n.p.m.) nosił to zaszczytne miano, a Francuzom było to bardzo na rękę, bo i turystyka kwitła, i mieli Dach Starego Kontynentu na swoim terenie, co niewątpliwie stanowi powód do dumy. Aż tu słynny zdobywca Korony Himalajów Reinhold Messner wypowiedział się autorytatywnie, że to Elbrus (5642 m n.p.m.) położony na Kaukazie powinien dzierżyć palmę pierwszeństwa, bo tam też jest Europa! Narobiło się w związku z tym sporo zamieszania - faktem jest, że geograficznie trudno byłoby umotywować osąd, że Kaukaz to już Azja, a z drugiej strony ciągle funkcjonuje mit Mt. Blanc, o którym każde dziecko słyszało, dzisiaj więc większość zdobywców Korony Ziemi decyduje się dla pewności na oba te wierzchołki.

Słowo "elbrus" pochodzi prawdopodobnie z języka perskiego i znaczy: Dwugłowa góra. Kabardyjskie słowo Ιуэщхьэмахуэ (Oszhomaho) (fonetycznie: łaszcha machła) znaczy Góra światła, a bałkarskie Mingi-Tau - Góra tysiąca gór. Pomijając walory poetyckie różnych nazw, ta pierwsza wydaje się najbardziej oczywista i najtrafniejsza, ze względu na dwa wyraźne wierzchołki Elbrusa: zachodni (5642 m n.p.m.) i odrobinę niższy wschodni (5621 m n.p.m.).

W latach rozkwitu Związku Radzieckiego cały ten region zwany Prielbrusiem cieszył się szczególną opieką państwa, które dbało o jego rozwój oraz czyniło z niego element propagandowy i jednoczący naród radziecki - w najlepszych czasach na szczyt wchodziły grupy obywateli ZSRR liczące sobie nawet i 200 osób! Dzisiaj ten złoty wiek przypomina podupadająca infrastruktura turystyczna - zbudowane z rozmachem zaplecze hotelowe i narciarskie mogące pomieścić jednocześnie 2000 osób. Obecnie chętnie korzystają z niego współcześni zdobywcy Elbrusa. Doskonałe są dla przykładu wyciągi, które dowożą chętnych na wysokość 3800 m n.p.m., wprost na lodowiec, rozpoczynający się mniej-więcej przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego. Cały proces aklimatyzacji można oprzeć o te wyciągi, których sieć pozwala wjeżdżać na okoliczne zbocza gór i robić stamtąd spacery na położone w pobliżu wierzchołki. Czy więc zdobycie Elbrusa wymaga jakiegoś specjalistycznego przygotowania? I tak i nie - przyda się oczywiście dobra kondycja oraz obycie ze sprzętem takim jak skorupy, raki i czekan. Mimo pozornie niewinnego i łagodnego wyglądu, Elbrus jest górą o dość zmiennej pogodzie i warunkach zdecydowanie zimowych - po lodowcu i po ścieżkach poprowadzonych miejscami po dość eksponowanym zboczu lepiej nie poruszać się w obuwiu trekkingowym i bez czekana, bo po co ryzykować...

Jeśli chodzi o niższy wschodni wierzchołek, do dziś nie ma zgodności, kto go zdobył - Rosjanie twierdzą, że kabardyjski pasterz Killar Chaszirow (1829 r.), a Zachód, że ekipa wspinaczy w składzie Douglas W. Freshfield, Adolphus W. Moore i Comyns C. Tucker pod wodzą francuskiego przewodnika Francois Dévouassoud (1868 r.). Zgodność panuje jednak co do wyższego zachodniego wierzchołka, zdobytego w 1874 r. przez wyprawę w składzie: Craufurd F. Grove, Federick Gardinier i Horace Walker wraz z przewodnikiem szwajcarskim Peterem Knubel. Obecnie Elbrus jest bardzo chętnie zdobywany, szczególnie w lecie, gdy prawie nie ma mrozu i warunki pogodowe są dość sprzyjające. Krajobraz niższych partii góry nie jest może zbyt bajkowy - Elbrus jest wygasłym wulkanem i ogromne połacie jego zboczy pokryte są gigantycznymi rumowiskami głazów z lawy andezytowej, a cały krajobraz dodatkowo oszpecony został infrastrukturą turystyczną, niezbyt umiejętnie skomponowaną z naturą. Ale za to widok dwóch ośnieżonych wierzchołków wszystko wynagradza - są one niezwykle malownicze, szczególnie w promieniach zachodzącego słońca, z napływającym dymkiem chmur... Na górę prowadzi praktycznie jedna jedyna droga, wiodąca od strony południowej wzdłuż trasy kolejki, a następnie koło pozostałości dawnych schronisk na siodło pomiędzy dwoma szczytami, skąd większość turystów kieruje się w lewo na wierzchołek zachodni. Jest też ścieżka od strony północnej, ale jest raczej rzadko uczęszczana.


Copyright © 2005-2007 7summits.pl All rights reserved.